Koncert kameralny - Niesamowita codzienność
Wydarzenie w ramach cyklu koncertów w ciemności pt. "Zobaczyć muzykę"
W programie:
A. Vivaldi - Koncert nr 1 E-dur Wiosna RV 269 (oprac. Aleksander Pankowski vel Jankowski)
F. Chopin - Preludium Des‐dur op. 28 nr 15 Deszczowe (oprac. Anna Pankowska vel Jankowska)
C. Debussy – Światło księżyca z Suite bergamasque (oprac. ACh Duo)
C. Debussy - Ślady na śniegu (oprac. Aleksander Pankowski vel Jankowski)
C. Debussy – Dziewczyna o włosach jak len (oprac. Aleksander Pankowski vel Jankowski)
A. Ferrante - Dimenticata luna
J. M. Cortes – Graelsia
H. Reuning – Suita nr 1
Wystąpi:
ACh Duo w składzie:
Aleksander Pankowski vel Jankowski - gitara
Noemi Hańczyk - harfa
Gabriela Ułanowska - prowadzenie
Ważne informacje:
- koncerty odbędą się w całkowitej ciemności, przy nutach oświetlanych jedynie lampką pulpitową,
- z uwagi na specyfikę wydarzeń w ramach projektu prosimy o przybycie 15 minut przed rozpoczęciem koncertu; osoby spóźnione nie będą wpuszczane na salę koncertową,
- koncerty z audiodeskrypcją przedstawioną przez osobę prowadzącą ze sceny; za jej pomocą opisywane będą wszystkie elementy obrazu m.in.: przebieg koncertu;
- przed każdym z koncertów odbędą się wycieczki z przewodnikiem po CKK Jordanki dla osób z niepełnosprawnością wzroku (obowiązują wcześniejsze zapisy).
- Koordynator ds. dostępności
Katarzyna Olszewska
tel.:+48 56 644 83 01
kom.: +48 790 206 810
k [dot] olszewskatos [dot] art [dot] pl
Więcej szczegółów: https://www.tos.art.pl/page/zobaczyc-muzyke
Opis koncertu
Następne spotkanie z cyklu poświęcone zostanie zjawiskom naszej codzienności, których niepowtarzalności i ukrytego piękna często nie doceniamy pochłonięci wyzwaniami, przed którymi stajemy każdego dnia. Gdy zgasną światła, wygasimy zmysł wzroku i ożywimy wyobraźnię, by następnie wspólnie zanurzyć się w muzycznej kontemplacji chwili i jej przemijającej urody. Wierzymy, że ta podróż przez migotliwość rzeczywistości umożliwi Państwu docenienie ogromu cudu kryjącego się w każdej rzeczy, a świat zwyczajnych spraw już nigdy nie wyda się tak szary, jak wcześniej.
Utwory, których Państwo wysłuchają, stworzone zostały przez najwybitniejszych kompozytorów i sprawnie oddają nie tylko bogactwo wszystkich elementów rzeczywistości, ale przede wszystkim zawarty w nich nastrój. Dzieła te nie są prostym przeniesieniem poszczególnych fragmentów codzienności na muzyczne tworzywo: kompozycje pozwalają dotrzeć również do własnego, osobistego doświadczenia poszczególnych zjawisk. Wiele uwagi poświęcimy naturze i nieustannie zachodzącym w niej przemianom: wspólnie usłyszymy wiosenny śpiew ptaków, poczujemy dotyk ciepłego, letniego deszczu na skórze, znajdziemy się w samym centrum jesiennego zamierania. Pojawi się utwór znanego, polskiego kompozytora, którego preludium po wielu latach otrzymało miano „deszczowego” – z pewnością nazwę tę zawdzięcza charakterystycznej budowie, sprawnie łączącej spokój i harmonię melodii z ponurymi brzmieniami, jakby niejasnym przeczuciem smutku. Nie zabraknie również dzieł znanego impresjonisty, w których ogromną rolę odgrywa próba oddania aury poszczególnych scen i chwilowości obrazu. Słuchacze z pewnością zachwycą się nocną scenerią rozświetloną blaskiem księżycowego światła. Odkryją bogactwo muzycznych znaczeń i subtelną melancholię w śnieżnym pejzażu, a wrażenie samotności wzbudzą w nich pozostawione na śniegu ślady wędrowca. Zadziwią się również prostotą harmonii i delikatnością brzmienia przechodzącego w liryzm w muzycznym portrecie dziewczyny i jej pięknych włosów. Uchylając rąbka tajemnicy, zdradzamy, że w repertuarze znajdą się również inne dzieła eksplorujące obraz srebrnego globu na skąpanym w gwiezdnym blasku niebie, co z pewnością idealnie wpisze się w kameralną atmosferę wieczornego spotkania.
Kamila Pawełoszek
![Logo Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, flaga Rzeczpospolita Polska, flaga Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny. Kultura bez barier. Wydarzenie organizowane w ramach zadania „Zobaczyć muzykę” finansowane jest z grantu w ramach programu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Mecenas Główny: Lo](/sites/default/files/2023-03/230301-TOS-ZM-BELKA-DL%20PION_3.jpg)
![Wydarzenie organizowane w ramach zadania Zobaczyć muzykę finansowane jest z grantu w ramach programu Kultura bez barier realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020współfinansowanegoze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Logo Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, flaga Rzeczpospolita Polska, flaga Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny](/sites/default/files/2023-04/Dodaj%20podtytu%C5%82%20%281%29_3.jpg)